Choć zdrowe odżywianie nie jest już niczym nowym i coraz więcej osób stara się jeść zbilansowane posiłki, to wciąż diety są owiane pewnym mitem. Wydaje się, że żeby wprowadzić do swojego życia produkty pochodzenia naturalnego i dobrze się odżywiać, to trzeba wydawać jakieś niebotyczne sumy. Ludzie są przekonani, że zdrowa dieta jest po prostu droga! Dziś zmienimy to myślenie i przedstawimy sposoby na zbilansowane posiłki z wcale niedrogich produktów!
Zdrowa dieta – co jeść, a czego unikać?
Zacznijmy od zmiany nawyków – tak naprawdę to nic nie kosztuje! Wystarczy wprowadzić kilka nowych rzeczy, a kilka starych usunąć. To już wiele zmieni w naszej diecie. Od czego więc zacząć?
Powiedzmy sobie najpierw, co powinniśmy usunąć z codziennej diety. Wszelka wysoce przetworzona żywność, produkty z dodatkami syropu glukozowego, glukozowo-fruktozowego, słodkie, gazowane napoje oraz cukier. Ten ostatni postarajmy się chociaż ograniczyć. Możemy także stosować zamienniki tego białego proszku. Oczywiście najprostszy sposób to pyszny, polski miód. Inną opcją jest syrop z agawy lub erytrytol lub ksylitol. Słodkie napoje, w szczególności gazowane należy całkowicie wyeliminować. Nie wnoszą do naszej diety nic dobrego ani też dobrze nie nawadniają. Odradzamy! Unikaj też słonych oraz słodkich przekąsek, jak chipsy, ciastka i cukierki.
Za to polecamy dołożyć do diety znacznie większą ilość owoców i warzyw! Według dietetyków, to one właśnie powinny stanowić połowę tego, co jesz. Jednak wybierajmy podział z większą ilością warzyw, niż owoców, gdyż zawierają one dość dużo cukrów. W nadmiarze nie są dla nas dobre. Jeśli lubisz pieczywo, wybieraj to pełnoziarniste ciemne. Zamiast płatków śniadaniowych pełnych cukru i oleju palmowego wybieraj płatki owsiane.
Jakie produkty są najlepsze?
Nie musimy od razu udawać się w sklepie na dział z ekologiczną żywnością, żeby zdrowo się odżywiać. Wystarczy czytać etykiety i kontrolować skład. Unikajmy takich rzeczy, jak olej palmowy, syrop glukozowo-fruktozowy i glukozowy, dodawany cukier oraz wiele różnych „E”. Wybierajmy jak najkrótsze składy z naturalnym składnikami. Warto też wprowadzić do jadłospisu więcej ryb – mają wiele bogatych tłuszczy, a do tego są pyszne!
Warto też patrzeć na zawartość mięsa w wędlinach, parówkach, pasztetach itp. Nie kupujmy produktów, które w składzie mają mniej niż 90% mięsa. Najlepiej decydować się na parówki z szynki lub indyka.
Ekologiczne uprawy i farmy – to się opłaca!
Warto też patrzeć na skład mięsa surowego, a najlepiej ograniczyć jego spożycie. Białko możemy przyjmować z wielu innych źródeł, jak na przykład z jajek! Aby nie krzywdzić kurek, wybierajmy jajka z chowu na wolnym wybiegu. Nie wspierajmy zamykania zwierząt w klatkach! To tylko kilka złotych, a możemy mieć spokojne sumienie. Nie zawsze ekologiczne uprawy musza by ć drogie – warto rozglądać się i sprawdzać ceny, bo różnica może okazać się bardzo nieznaczna. Zdrowe odżywianie to długie i szczęśliwe życie – a to jest bezcenne!