Pocenie się jest naturalnym zachowaniem naszego ciała w wielu różnych sytuacjach. Może być to reakcja na stres, ale także zwyczajny gorąc i upał. Jednak nie zawsze pocenie się jest normalne. Zdarza się, że może być objawem choroby i mocno uprzykrzać nasze codzienne życie. Warto więc poznać objawy, przyczyny i leczenie objawów nadmiernej potliwości. Można z tym wygrać. Nadmierna potliwość to nie koniec świata!
Jak objawia się nadmierna potliwość?
Objawów można się łatwo domyślić. Pocimy się bez powodu, nie ma racjonalnej przyczyny powstawania potu. Może on występować w różnych częściach ciała, w szczególności na stopach, dłoniach, pod pachami i na plecach. Często strużki potu występują także na twarzy. Potliwość może dotykać kilku części ciała lub tylko jednej. Najczęściej jednak dotyka kilku miejsc.
Pocenie się to naturalny zabieg ciała, który służy termoregulacji. Jednak nadmierna potliwość to występowanie większej ilości potu, niż jest to potrzebne dla naszego organizmu. Dlatego też gdy pojawia się taki problem, sedno może leżeć w poważnej chorobie i kłopotach zdrowotnych. Dodatkowo jest to bardzo krępująca przypadłość i wpływa źle na nasze samopoczucie.
Co może być przyczyną nadmiernej potliwości?
Przyczyn może być naprawdę wiele. Od błahych, łatwych do zwalczenia, po naprawdę poważne i mające podłoże w trudnej chorobie. Jednak nie zawsze trzeba się bać i panikować. Często nadmierna potliwość może być wynikiem gorączki towarzyszącej przeziębieniu lub innej przechodzonej właśnie chorobie. Wystarczy zbicie gorączki, aby potliwość ustąpiła.
Jednak pot może oznaczać groźne choroby, jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, niektóre nowotwory, gruźlicę, Parkinsona lub zawał. Potliwość często dotyczy też osób otyłych, co również jest poważną chorobą. Niektóre choroby wywołują pot o specyficznym zapachu, po którym można wstępnie zdiagnozować przypadłość. Jeśli czujemy mocz, może oznaczać to problem z nerkami. Woń świeżej wątróbki oznacza kłopoty z wątrobą. Gruźlica to pot o zapachu nieświeżego piwa. Zepsute owoce wskazują na cukrzyce, a świeży chleb to dur brzuszny. Oczywiście nie zawsze pot ma woń, a jednak może być spowodowany rozwojem choroby. Dlatego nic nie stwierdzi jednoznacznie przyczyny problemu tak, jak wizyta u lekarza.
Jak walczyć z nadmierną potliwością?
Po zdiagnozowaniu sedna problemu łatwo można pozbyć się potliwości. Jeśli przyczyną jest dana choroba, wystarczy podjąć jej leczenie, a kłopot zniknie wraz z ustąpieniem samej choroby. Wsparciem mogą być specjalne kosmetyki dedykowane osobom z problemem pocenia się. Są to mocne antyperspiranty, specjalne żele i spraye do rąk i stóp. Z ich pomocą można szybciej rozprawić się z przykrym problemem. Warto też zwracać uwagę na codzienną rutynę. Unikajmy gorących kąpieli i ostrego jedzenia, które pobudzają gruczoły potowe. Dbajmy o higienę przez częste podmywanie i letnie prysznice. Problem sam się nie rozwiąże, ale przy odpowiednim postępowaniu z pewnością uda się rozwiązać nadmierną potliwość!